Sledujte nás: 

Iba 25 a dosť – Koľko cukru denne by sme mali zjesť?

 

Nielen svetoví, ale aj domáci odborníci nám odporúčajú dopriať si denne iba malé množstvo cukru.  Vo všeobecnosti ho však naša strava obsahuje oveľa oveľa viac. Cukor je produkt, ktorý potravinársky priemysel využíva plošne. A to v potravinách, na ktoré by sme to ani nepovedali…

 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča skonzumovať iba 25 gramov cukru denne. Pre predstavu: plná polievková lyžica cukru môže obsahovať až 25 gramov. Alebo v inom ekvivalente: 25 gramov cukru je asi šesť polievkových lyžíc kávy. Takže v tej jednej lyžičke by ste mali mať všetok cukor na daný deň. Úplne sa vzdať cukru je pre mnohých z nás veľmi ťažké.

 

Lepšie celé ako tekuté

Cukor v ovocí nie je škodlivý. Ide o takzvané voľné cukry alebo pridané cukry, ktoré však netreba brať na ľahkú váhu. A ako sa ukázalo, cukor z ovocia sa metabolizuje ako voľné cukry, keď ovocie stlačíme a vypijeme jeho šťavu. Navyše tak skonzumujeme viac cukru, pretože šťava sa vo všeobecnosti vyrába z niekoľkých kúskov ovocia. Zdravšie je preto zjesť ho celé, ako iba v podobe džúsu.

 

 

Raňajky – základ dňa

Na svete sú miesta, kde sú raňajky veľkým sviatkom nielen pre maškrtníkov: cereálie, džemy, čokolády…Tu by sme však mali spozornieť. Všade sa totiž ukrýva množstvo cukru, ktorý nášmu telu neprospieva. Pri takto bohatých raňajkách si kávu či čaj radšej oslaďte iba striedmo, jedzte nesladené jogurty a vsaďte na zdravé slané jedlá ako zelenina či vajíčka. Už jedna kocka cukru obsahuje 5 až 7 gramov cukru. Apropo jogurty – nenechajte sa zmiasť ani nimi. Nízkotučný jogurt máva vyšší obsah cukru, pretože tuk je nahradený cukrom, aby sa zachovala jeho textúra a chuť. Buďte opatrní pri jeho výbere.

 

 

Nie je omáčka ako omáčka

Najlepším i najzdravším riešením v rámci omáčok by bolo, keby sme si ju vždy pripravovali sami. Z vlastných zdrojov aj surovín, no nie vždy to ide a často siahame po už hotových omáčkach, ktoré iba vylejeme, ohrejme a hotovo. Často sa stáva, že napríklad značky kečupov zavedú do paradajkovej omáčky veľké množstvo cukru a sladidiel, len aby zlepšili jej chuť. Je to preto, že paradajky majú tendenciu mať určitú kyslosť. Aj milovníci ázijskej kuchyne by mali byť obozretní. Známa Teriyaki omáčka je tiež synonymom cukru, pretože ho obsahuje skutočne dosť. Vhodné je preto dávať si pozor na množstvo. Pozor by sme si mali dať aj na šalátový dresing. Balzamikový ocot tiež obsahuje cukor. Nie v nadmernom množstve, ale treba si uvedomiť, že cukor sa používa aj na doplnenie chuti.

 

Pozor na mrazené pizze

Mnohé predvarené jedlá majú vysoký obsah cukru. Aj keď ide o slané jedlá! To je aj prípad mrazenej pizze. Zvyčajne sa pripravujú s veľkým množstvom cukru. Je zrejmé, že potravinársky priemysel sa prispôsobuje novým časom a snaží sa znížiť cukor, preto si pozorne pozrite etiketu a rozhodnite sa. Aj tu by však bolo najvhodnejšie, keby sme si pizzu urobili sami bez pridaného cukru.

 

 

Sledujte nápoje

Ak namiesto mlieka konzumujete sójové alebo mandľové nápoje, nečakajte, že to budú nápoje bez cukru. Napríklad v mandľovom mlieku môže byť v pohári až 20 gramov pridaného cukru. Také energetické nápoje majú zvlášť červenú výstrahu. Ak bežný nealkoholický nápoj už má vážny problém s cukrom, energetický nápoj je úplná katastrofa. Súčet kofeínu a vysokých dávok cukru je dokonalým stimulantom pre náš mozog, takže priemerný energetický nápoj môže obsahovať až 52 gramov cukru.

 

 

Sladidlá a sladkosti

Med je veľmi zdravý i lahodný, no 85% jeho zloženia tvorí cukor. To isté platí pre sirup a iné sladidlá. Opatrní by sme mali byť aj pri slaných sušienkach. Aj keď sa to nemusí javiť, toto zdanie často klame a aj tieto pochúťky obsahujú pomerne dosť cukru. Odborníci preto odporúčajú nájsť si pred kúpou čas a prečítať si etikety potravín. Rovnako je vhodné poznať synonymá cukru, ktoré niektoré značky používajú. Ak jedlo obsahuje veľa fruktózy, sacharózy, laktózy, glukózy alebo škrobu, buďte s ním opatrní. Vyhnúť by sme sa mali aj priemyselným sladkostiam
Sú skutočným lákadlom, no majú toľko cukru, že sa dajú konzumovať len z rozmaru, ktorý si občas doprajeme.

 

 

Pozor na zmrzlinu

Zmrzlina je potešením, ktoré si mnohí nemôžu odoprieť. Ale bežná zmrzlina obsahuje najmenej 21 gramov cukru, keď sa odporúča len maximálne 25 gramov denne. Nikto však nie je dokonalý a nejaká tá zmrzlina nás z času na čas nezabije.

 

 

Čím tmavšia, tým lepšie

Konzumácia čokolády vo veľkých množstvách môže viesť k ďalším problémom, ale čo sa týka cukru, je najlepšie jesť ju čo najtmavšiu. Tabuľka 70% horkej čokolády zvyčajne obsahuje asi 5 gramov cukru. To je prijateľné, pokiaľ ste po zvyšok dňa nejedli príliš veľa sladkých jedál.

 

 

Ozaj iba trošku…

Aj keď je zdravie na prvom mieste, súhlasíme aj s tým, že život je o šťastí a niekedy aj o porušovaní pravidiel. S tou troškou cukríkov (ale iba troškou) by sme telu nemali uškodiť, pokiaľ si v globále dávame pozor na stravu.

 

Vždy čerstvé informácie

Každý štvrtok vás budeme informovať o aktuálnych ponukách, akciách či súťažiach.


    Dávam dobrovoľný súhlas na zasielanie bezplatného newslettra na mnou zadaný e-mail. Prihlásením sa na odber zároveň potvrdzujem, že som sa oboznámil/a a súhlasím s informáciami v časti Ochrana osobných údajov.

    Vyhľadajte si otváracie hodiny Vašej predajne COOP Jednota Námestovo