Sledujte nás: 

Žltý melón – farebná dávka zdravia

 

Aj keď ho oficiálne radíme medzi ovocie, v skutočnosti ide o zeleninu, ktorá sa nám pre svoju sladkosť jednoducho pýta o preradenie do kolónky ovocia. Reč je o žltom melóne. Šťavnatej pochúťke, ktorá so sebou prináša množstvo výhod.

 

Aké sú jeho výhody?

Žltý melón je veľmi zdravý, pretože obsahuje vitamíny a minerály ako vitamín A, B, C, kyselinu listovú , vápnik a draslík. Obsahuje málo kalórií, preto sa odporúča pri diétach a často sa využíva aj v kozmetike. Posilňuje imunitný systém, obsahuje aj fytochemikálie, betakarotén a vitamín A, ktoré pomáhajú udržiavať črevá zdravé. Zdravie čriev je priamo spojené s imunitným systémom. Rovnako pomáha kontrolovať krvný tlak. Draslík je prítomný v pižmovom melóne. Je to vazodilatátor, ktorý uvoľňuje krvné cievy, čo môže znížiť krvný tlak. Vysoký obsah vlákniny a vody v žltom melóne tiež prispieva ku kontrolovaným hodnotám krvného tlaku.

 

 

Nedajte sa oklamať sladkosťou

Aj keď sa nám javí napriek sladkej šťave ako nevhodný pre diabetikov, opak je pravdou.  Zlepšuje rovnováhu metabolizmu. Jeho konzumácia sa odporúča aj pri problémoch s ľadvinami a obličkovými kameňmi, dokonca aj pri problémoch so stolicou. Zabraňuje tvorbe žlčníkový kameňov a uľahčuje vylučovanie solí z organizmu. Taktiež znižuje krvný tlak a má dobré účinky na kvalitu zraku. Dokonca je šikovným pomocníkom pri spálení slnkom. Stačí si na dané miesta pokožky uložiť plátky dužiny, ktoré vás schladia a vyživia aj pokožku.

 

Ako ho najvhodnejšie konzumovať?

Žltý melón je ovocie s množstvom biologicky dostupných živín súvisiacich so zdravím vrátane kyseliny askorbovej, bóru, kyseliny listovej, betakaroténu, medi, vápnika, horčíka a antioxidantov. Vďaka svojej hustote živín, vysokej koncentrácii vody a nízkym kalóriám môže pomôcť ľuďom, ktorí chcú schudnúť. Je nízkokalorický, má vysokú koncentráciu vody, vysoký obsah vlákniny, a preto môže ponúknuť veľkú sýtosť. Konzumovať ho môžeme ako desiatu pred alebo po obede alebo ako náhradu dezertu. Denne môžete skonzumovať 1 až 3 porcie žltého melónu (1 porcia = 80 gramov). Taktiež je vhodný do ovocných šalátov, smoothies, ako surový, s citrónom či s jogurtom.

 

 

Plný hydratácie

Žltý melón môže pomôcť hydratovať telo a zabrániť tak dehydratácii. Toto zdravé ovocie obsahuje asi 90 % vody. Môže tiež pomôcť udržať zdravú pokožku. Obsahuje celý rad vitamínov a antioxidantov, ktoré túto funkciu zabezpečujú. Možné vedľajšie účinky sa môžu prejaviť v hladine draslíka, ktorá pomáha znižovať krvný tlak. To však môže byť škodlivé pre jedincov s hypotenziou, a preto je potrebné brať ovocie opatrne. V konečnom dôsledku môžeme povedať, že žlté melóny sú veľmi zdravé dopriať si ich môžeme kedykoľvek. Na kocky nakrájaná šálka tohto ovocia je porcia, ktorá sa môže užívať denne.

 

 

Ako ho najlepšie uskladniť?

Skladovať by sme ho mali pri bežnej izbovej teplote, alebo v chladničke pri teplote približne desať stupňov Celzia.

Vždy čerstvé informácie

Každý štvrtok vás budeme informovať o aktuálnych ponukách, akciách či súťažiach.


    Dávam dobrovoľný súhlas na zasielanie bezplatného newslettra na mnou zadaný e-mail. Prihlásením sa na odber zároveň potvrdzujem, že som sa oboznámil/a a súhlasím s informáciami v časti Ochrana osobných údajov.

    Vyhľadajte si otváracie hodiny Vašej predajne COOP Jednota Námestovo