Sledujte nás: 

Zdravé pistáciové nebo

 

Vedeli ste, že drobné zelené oriešky sú zrejme tie najstaršie orechy na svete? V priaznivé i liečivé účinky pistácií na ľudský organizmus verili ľudia už v dávnom staroveku. Obsahujú totiž kopec zdravých minerálov, látok, vitamínov i tukov. A to zďaleka nie je všetko…

 

Zelený zdroj vitamínov

Pistácie sú účinné pri znižovaní rizika kardiovaskulárnych ochorení. Tieto orechy obsahujú mononasýtené mastné kyseliny, ako je kyselina olejová, ktoré môžu pomôcť znížiť celkový aj LDL-cholesterol a zvýšiť HDL-cholesterol. Pistácie sú tiež bohaté na fytonutrienty, ako je karotén a polyfenolové zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť odstraňovať toxické voľné radikály v ľudskom tele. Taktiež sú skvelým zdrojom vitamínu E a 100 gramov obsahuje 23 gramov vitamínu E. Vitamín E pomáha udržiavať celistvosť sliznice a pokožky a funguje aj ako lapač voľných radikálov.

 

 

Pistácie sú dobrým zdrojom rastlinných bielkovín aj mononenasýtených tukov. Jedna hrsť pistácií má asi 6 gramov bielkovín a asi 7 gramov mononenasýtených tukov, čo je dobré pre zdravie srdca. Pistácie tiež môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu v krvi. Obsahujú mastné kyseliny, vlákninu a znižujú LDL-cholesterol. Pistácie môžu dokonca znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení. Keďže orech je zdrojom nenasýtených mastných kyselín, fytosterolov, vlákniny, bielkovín a horčíka, čo sú nutričné zložky podporujúce srdcu zdravé krvné lipidy.

 

 

Pistácie majú antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Pistácie sú bohaté na fytochemikálie, ktoré poskytujú antioxidačné a protizápalové účinky, ako sú karotenoidy, tokoferol a fenolové zlúčeniny. Tento zeleno sfarbený orech má vysoký obsah draslíka. Podľa štúdií môže práve zvýšený príjem draslíka pomôcť znížiť vysoký krvný tlak.

 

 

Pistácie pomáhajú pri kontrole glykémie. Orech má nízky glykemický index a v rôznych štúdiách sa ukázalo, že zahrnutie orechov do stravy jedincov s prediabetom alebo inzulínovou rezistenciou môže byť prospešné pri zmierňovaní kontroly glykémie. Pistácie môžu pomôcť pri chudnutí. Keďže sú bohaté na vlákninu a bielkoviny, ak sa konzumujú ako pochutiny s kontrolovanými porciami, môžu mať zdravšiu váhu v porovnaní s pochutinami z rafinovaných sacharidov.

 

 

Pozor pri problémoch s obličkami

Pozor by si však mali dávať jednotlivci, ktorí trpia obličkovými kameňmi a chorobami súvisiacimi s obličkami. V takom prípade je najlepšie poradiť sa s lekárom o množstve pistácií, ktoré môžu konzumovať. Jesť príliš veľa pistácií môže mať za následok poškodenie obličiek a hnačku kvôli množstvu bielkovín, ktoré sa v nich nachádzajú.

 

 

Pripravte si lahodné pistáciové smoothie

Pripravte si jednoduché a vynikajúce smoothie. Čo na to potrebujete?

  • 2 lyžice pistácií
  • 1 banán
  • 300 g bieleho jogurtu
  • 1 malá kávová lyžička mandľového masla
  • trochu vanilky
  • cukor

Najskôr si všetko spolu rozmixujeme. Ak sa nám smoothie vytvorí príliš husté, môžeme ho zriediť mliekom alebo trochou vody. Vrch pohára dozdobíme podrvenými kúskami pistácií a zdravý drink máme hotový.

 

 

Vždy čerstvé informácie

Každý štvrtok vás budeme informovať o aktuálnych ponukách, akciách či súťažiach.


    Dávam dobrovoľný súhlas na zasielanie bezplatného newslettra na mnou zadaný e-mail. Prihlásením sa na odber zároveň potvrdzujem, že som sa oboznámil/a a súhlasím s informáciami v časti Ochrana osobných údajov.

    Vyhľadajte si otváracie hodiny Vašej predajne COOP Jednota Námestovo