Sledujte nás: 

Zamestnanci predajní i centrály COOP Jednota Námestovo si pripomenuli zásady prvej pomoci

 

Vieme, aké sú zásady prvej pomoci? Sme si vedomí toho, čo nás čaká po tom, keď neposkytneme človeku v núdzi alebo pri nehode prvú pomoc?

A vlastne, ako na to všetko reagovať? Aj na tieto otázky hľadali odpovede zamestnanci a zamestnankyne nielen predajní, ale aj našej centrály COOP Jednota Námestovo, ktorí spoločne absolvovali kurz prvej pomoci.

 

Najdôležitejšie je správne reagovať

Kurz pre zamestnancov COOP Jednota Námestovo pripravila a po celý čas viedla magisterka Monika Ferancová, ktorá sa už viac ako sedemnásť rokov venuje povolaniu záchranárky. Za ten čas si prešla skutočné všelijakými prípadmi, ktoré sa jej navždy vryli do pamäti. Podľa jej slov, ktorými kurz začala, predtým, než podávame prvú pomoc, mali by sme si uvedomiť akýsi postup, ktorý je dobré mať na pamäti, ak ideme oživovať človeka, ktorého vidíme ležať na zemi bez pohybu, alebo sme svedkom dopravnej nehody.

 

„Dôležité je najskôr zistiť, čo sa stalo, aké nebezpečenstvo na mieste hrozí, koľko ľudí je zranených a konať čo najskôr. Práve prvé minúty pri záchrane sú tie najdôležitejšie, pretože dojazd samotnej záchranky býva často zdĺhavý kvôli rôznym okolnostiam,“ hovorí Ferancová.

 

 

Skúška v „praxi“

Účastníci kurzu si vypočuli všetky postupy, ktoré je dôležité vedieť, ak ideme zachraňovať človeka. Súčasťou kurzu bola, samozrejme, aj názorná ukážka, ako podať prvú pomoc. K tomu dokonale poslúžila špeciálna simulačná figurína, ktorú si školiteľka priniesla pre zamestnancov, aby si na nej vyskúšali resuscitáciu aj zistili, ako sa používa defibrilátor, ktorý by po novom mala mať k dispozícii aj každá obec na voľne dostupnom priestranstve.

 

 

Správny pomer stlačení

Zamestnanci COOP Jednota Námestovo si každý rad za radom mohli vyskúšať, aké to je podať prvú pomoc – masáž srdca stláčaním hrudníka a aj vdychy do úst. Či postupujú správe ukazoval špeciálne pripravený monitor, na ktorý bola simulačná figurína napojená. Účastníci kurzu tak presne videli ako silno a hlboko stláčať, aby pomyselnému pacientovi zachránili život.

 

 

Test na záver

Na záver kurzu si školiteľka pripravila aj test pozostávajúci z približne dvadsiatky otázok, ktorý každý účastník musel vyplniť, aby úspešne absolvoval tento kurz. Zamestnanci na záver kurz hodnotili veľmi pozitívne a odchádzali z neho s aspoň trochu istejším pocitom, že pri akejkoľvek nehode alebo úraze budú pripravení vhodne zasiahnuť a reagovať vďaka správnym vedomostiam.

 

 

 

 

Pozrite si galériu z celého absolvovania Kurzu prvej pomoci

 

Vždy čerstvé informácie

Každý štvrtok vás budeme informovať o aktuálnych ponukách, akciách či súťažiach.


    Dávam dobrovoľný súhlas na zasielanie bezplatného newslettra na mnou zadaný e-mail. Prihlásením sa na odber zároveň potvrdzujem, že som sa oboznámil/a a súhlasím s informáciami v časti Ochrana osobných údajov.

    Vyhľadajte si otváracie hodiny Vašej predajne COOP Jednota Námestovo