Sledujte nás: 

Viete, prečo je dôležité prijímať dostatok horčíka?

Spomedzi vitamínov a minerálov, ktoré náš organizmus tak veľmi potrebuje na fungovanie, najčastejšie poznáme tie najzvučnejšie, ako je železo, vitamíny C a D či vápnik. Medzi dôležité však patrí aj horčík, no často si nie sme istí, či mu skutočne musíme venovať toľko pozornosti. Ide naozaj o taký dôležitý minerál? 

 

Podľa odborníkov z registrovanej dietetiky v New Yorku, hrá horčík dôležitú úlohu v mnohých telesných funkciách, vrátane regulácie krvného tlaku a cukru v krvi, vytvárania energie a udržiavania optimálneho zdravia kostí. Nie nadarmo sa nazýva aj prvkom života. Preto je dôležité zabezpečiť, aby sme ho prijímali dostatok.

 

Prečo je horčík taký podstatný?

Výskum ukázal, že nízky príjem horčíka môže viesť k zvýšenému riziku cukrovky 2. typu, vysokému krvnému tlaku, zápalu, srdcovým ochoreniam, mŕtvici alebo môže spôsobiť rôzne migrény, astmy či dokonca rakovinu hrubého čreva. Podľa vedcov je dostatok horčíka dôležitý aj na to, aby pomohol telu správne absorbovať vápnik a draslík, čo sú ďalšie dva dôležité minerály.

 

Odporúčaná denná dávka horčíka je 300 mg na osobu a deň. Táto dávka je však len orientačná, pretože potreba horčíka sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom;  vyššia potreba je aj v tehotenstve a pri dojčení či pri ochorení srdca.

 

Ako zistíme, že nám chýba? 

Fakt, že v organizme magnézium chýba nie je až také ľahké zistiť. V začiatočných fázach sa jeho nedostatok prejavuje najmä nechutenstvom, únavou, slabosťou, bolesťami hlavy alebo podráždenosťou. Pokiaľ s deficitom tohto minerálu bojuje človek dlhšie, vyskytujú sa svalové kŕče, tŕpnutie končatín alebo poruchy srdcového rytmu.

 

 

Aké sú najlepšie zdroje horčíka?

Jedným z najlepších zdrojov je kakao, celozrnné výrobky, banány, zemiaky, pomaranče aj špenát. Na druhej strane existuje mnoho potravín, ktoré využitie horčíka zo stravy sťažujú – napr. biele pečivo, údeniny, alkohol. Najlepšie je prijímať horčík v jeho prirodzenej podobe. Za výborné zdroje považujeme:

 

  • ovocie – ďatle, banány, sušené marhule
  • zelenina a strukoviny – hrach, špenát, artičoky, varená šošovica
  • mäso a ryby – zubáč, tuniak, varené kuracie prsia
  • orechy – mandle, píniové semienka, kešu
  • nápoje – mrkvová, grapefruitová alebo pomarančová šťava, červené víno

 

 

Je možné, že ho užívame príliš veľa?

Pravdupovediac, u niektorých ľudí sa to stať môže, preto je dôležité vyhľadať radu týkajúcu sa našich individuálnych potrieb predtým, ako začneme užívať doplnok horčíka. Aj jeho nadmerné užívanie môže telu uškodiť. Spoznáme to vďaka príznakom ako je hnačka, nevoľnosť a bolesti žalúdka.

 

Vedci sa zhodujú, že užívanie doplnku horčíka nie je pre každého, takže by sme sa mali pred začatím užívania porozprávať so svojím lekárom. Aj keď sa zdá, že vysoké hladiny horčíka majú určité priaznivé účinky – spájajú sa so zníženým rizikom osteoporózy a cukrovky a so zmiernením symptómov migrény, aj v tomto prípade existuje riziko, že ho v tele budeme mať príliš veľa a to môže byť toxické. Podľa Národného inštitútu zdravia by dospelí nemali užívať viac ako 350 mg doplnku horčíka denne.

Vždy čerstvé informácie

Každý štvrtok vás budeme informovať o aktuálnych ponukách, akciách či súťažiach.


    Dávam dobrovoľný súhlas na zasielanie bezplatného newslettra na mnou zadaný e-mail. Prihlásením sa na odber zároveň potvrdzujem, že som sa oboznámil/a a súhlasím s informáciami v časti Ochrana osobných údajov.

    Vyhľadajte si otváracie hodiny Vašej predajne COOP Jednota Námestovo