Sledujte nás: 

Viete, ktoré potraviny nepatria do chladničky?

 

Malý veľký zázrak menom chladnička je dnes už súčasťou každej domácnosti. Ukrývame v nej všetky poklady kuchyne a chránime ich pred tým, aby sa nám nepokazili. Vedeli ste však, čo všetko v nej nie je vhodné skladovať?

 

Paradajky

Zaujímavé sú paradajky, ktoré sa tiež neodporúčajú držať v chladničke. Chlad mení štruktúru a chuť paradajok, preto je najlepšie ich skladovať pri izbovej teplote.

 

 

Káva

Do chladničky jednoznačne nepatrí káva. Tá totiž absorbuje pachy a vlhkosť z chladničky, čo ovplyvňuje jej chuť, preto je najlepšie ju skladovať na chladnom a suchom mieste.

 

 

Cesnak a cibuľa

Cesnak nepotrebuje chladenie a skladovaním v chladničke môže zmäknúť a splesnivieť. Podobne je na tom aj cibuľa, ktorá rovnako nepotrebuje chladenie. Taktiež nám môže rýchlo zmäknúť a oplesnivieť.

 

 

Melón, avokádo či tropické a lesné ovocie

Avokádo najlepšie dozrieva pri izbovej teplote, takže ak je tvrdé, je najlepšie nechať ho mimo chladničky. Tropické ovocie ako mango, ananás, papája a banány nemusia byť chladené a chlad aj v tomto prípade môže ovplyvniť ich chuť a štruktúru. Lesné ovocie, ako sú jahody, maliny a čučoriedky, sú veľmi citlivé na nízke teploty a nadmernú vlhkosť, preto sa neodporúča skladovať ich dlhší čas v chladničke.

Chlad a vlhkosť môžu ovplyvniť textúru, chuť a čerstvosť bobúľ, čo môže spôsobiť, že zmäknú, stratia sladkosť a rýchlo oxidujú. Ak ich však potrebujete uskladniť na dlhší čas, lepšie je umiestniť ich do mrazničky. Po ich opätovnom rozmrazení sa však odporúča spotrebovať všetko ovocie hneď. Čo sa týka banánov, chladenie u nich zastaví proces dozrievania, čo spôsobí, že ich šupka sčernie.

 

V prípade melónu môže chladné prostredie spôsobiť, že melón stratí svoju chuť a štruktúru, preto je najlepšie ho skladovať pri izbovej teplote až do dozretia.

 

 

Čerstvé bylinky

Čerstvé bylinky, ako sú napríklad petržlen, koriander alebo mäta, by sa nemali uchovávať v chladničke dlhší čas, pretože sú veľmi citlivé na nízke teploty a nadmernú vlhkosť. Chlad a vlhkosť môžu ovplyvniť textúru, chuť a vôňu bylín, čo môže znížiť ich kvalitu a vplýva to aj na samotnú čerstvosť. Čerstvé bylinky majú navyše vysoký obsah vody, čo môže spôsobiť, že vo vlhkom prostredí rýchlejšie zmäknú a oxidujú. Pre udržanie čerstvosti byliniek je najlepšie ich skladovať na chladnom a suchom mieste, kde nemajú dosah na priame slnečné lúče. Odporúča sa napríklad sklenená nádoba s vekom, s kuchynským papierom alebo navlhčenou papierovou utierkou, aby ste udržali vlhkosť, ale nie príliš vlhké prostredie.

 

 

Olivový olej

Aj olivový olej je citlivý na chladné prostredie. V tomto prípade hrozí, že olej môže stuhnúť, môže sa zmeniť jeho štruktúra a chuť, preto je najlepšie ho skladovať na chladnom a tmavom mieste.

 

 

Čokoláda

Práve pri čokoláde môžeme zostať prekvapení, keď sa povie, že nepatrí do chladničky. Chlad totiž môže spôsobiť, že čokoláda zbelie a stratí hladkú, krémovú štruktúru, preto je najlepšie skladovať ju na chladnom a suchom mieste.

 

 

Zemiaky či chlieb

Pri zemiakoch platí, že chlad premieňa škrob na cukor, čím sa mení ich chuť a štruktúra. V chladničke sa neodporúča držať ani, ktorý tam rýchlo vyschne a stvrdne. Najlepšie sa skladuje pri izbovej teplote v uzavretej nádobe.

 

 

Med

Do chladničky nedávajte ani med, ktorý v chlade kryštalizuje, preto je najlepšie ho skladovať na chladnom a suchom mieste.

 

 

 

Vždy čerstvé informácie

Každý štvrtok vás budeme informovať o aktuálnych ponukách, akciách či súťažiach.


    Dávam dobrovoľný súhlas na zasielanie bezplatného newslettra na mnou zadaný e-mail. Prihlásením sa na odber zároveň potvrdzujem, že som sa oboznámil/a a súhlasím s informáciami v časti Ochrana osobných údajov.

    Vyhľadajte si otváracie hodiny Vašej predajne COOP Jednota Námestovo