Sledujte nás: 

Už ste sa stretli s týmto podivným exotickým ovocím?

 

Moderný svet nám čoraz viac otvára všetky svoje neznáme i exotické chute. Aj naše slovenské trhoviská sa čoraz viac plnia ovocím, o akých sa nám kedysi ani nesnívalo. Vedeli ste však, že ovocie môže aj smrdieť či bodať na povrchu šupky? Spoznajte sedmičku netradičných druhov ovocia, o ktorých ste možno netušili, že existujú…

 

Kiwano – Uhorka rohatá

Toto netradičné ovocie na prvý pohľad nevyzerá veľmi prívetivo a jeho ostne na povrchu nás môžu pomýliť v tom, či ho ozaj chceme ochutnať. Avšak, jeho chuť je skutočne unikátna. Pripomína zmes uhorky, kiwi a banánu. Dužina plodu má zelenkavé sfarbenie a po prekrojení ju treba vyjesť lyžicou, alebo po ošúpaní obalu zjesť ako kiwi. Kiwano obsahuje draslík, horčík, vlákninu a vitamíny, ktoré sú pomocníkmi pri vírusových ochoreniach a problémoch s trávením.

 

 

Jackfruit alebo aj chlebovník celolistý

Považuje sa aj za najväčšie ovocie na svete, ktoré nadobudne pri spracovaní presne takú chuť, akú chcete vytvoriť. Produkuje ho strom nazývaný chlebovník. Plody môžu vážiť až 35 kg a merať 90 cm. Vôňa a chuť plodov pripomína zmes banánu a manga. Pražené semená ovocia majú čokoládovú arómu. Pokojne si z neho však môžete spraviť aj vegetariánsky burger, keďže je považovaný za exotickú náhradu mäsa. Používa sa aj na prípravu gulášu, či ako sladký dezert. Ako je to možne? Ak sa plody chlebovníka konzumujú v nezrelom stave, chuť sa môže javiť relatívne neutrálna. Presne preto sú rôznorodo použiteľné vo vegetariánskej a vegánskej kuchyni.

 

 

Durian zapáchavý

Toto ovocie je plné prekvapení vzhľadom aj chuťou. Vyznačuje nepríjemnou vôňou a zároveň prekvapivo úžasnou chuťou. V súčasnej dobe sa pestuje hlavne v Juhovýchodnej Ázii pre ovocie, v menšej miere sa používa ako zelenina. Na mnohých miestach je však zakázané konzumovať ho, prevážať, alebo vlastniť. Vôňa pripomína zmes cibule a syra, niektorí dokonca prirovnávajú jej vôňu k rybe či cesnaku. Práve pre štipľavý zápach je zakázané nosiť toto ovocie v MHD a vnútri hotelov. Chuť ovocia pripomína oriešky a syr s jemným nádychom banánov, manga, ananásu a jahôd. Ide vlastne o podobný klenot akým sú u nás známe Olomoucké syrečky. V Ázii je toto smradľavé ovocie považované za veľkú delikatesu.

 

 

Salaka jedlá

Salaky rastú na palmách a sú pokryté kožou, ktorá na prvý pohľad veľmi pripomína hadiu. Preto je ovocie často prezývané „hadia figa“ alebo „hadie vajce“. Salaka je tropické ovocie, plod salaky jedlej – palmy pochádzajúcej pôvodne z juhozápadnej Jávy a južnej Sumatry. Vplyvom pestovania je rozšírená aj v iných častiach juhovýchodnej Ázie. Ovocie príjemne vonia a  jeho chuť je špecifická – pripomína ananás a banán s jemným nádychom orieškov. Ovocie musí byť starostlivo ošúpané, čo je celkom jednoduché ručne.

 

 

Dračie oko

Plody tohto ovocia majú korene v Číne. Sú sladké, šťavnaté a veľmi voňavé s výraznou pižmovou príchuťou. Rastú v zhlukoch a merajú asi 3 cm. Plody obsahujú veľa cukru, vitamínu C, vápnika, železa i fosforu.

 

 

Ovocie „Buddhova ruka“

Ide o citrus s obzvlášť voňavou šupkou, ktorý má často tvar ľudskej ruky. Kôra ovocia má zvláštnu vôňu pripomínajúcu fialky. Ovocie neobsahuje takmer žiadnu dužinu, takže je takmer nemožné zjesť ho. Centrálna chuť pripomína citrón. Žlté „prsty“ plodov sa často používajú pri varení, v dezertoch, alkoholických drinkoch alebo ako prísada do šalátov. Mnohí ľudia ho nazývajú aj citrón s prstami. V buddhistických chrámoch toto ovocie môžete nájsť ako obeť úcty, preto nesie tento názov. Podľa tradície Buddha preferuje, keď sú prsty zovreté, pretože to tak symbolizuje jeho modlenie. Sušené plátky nezrelých plodov sú využívané v tradičnej medicíne ako povzbudzujúci liek.

 

 

Pitaya alebo dračie ovocie

Pitaya je sladké jedlé kaktusové ovocie, ktoré sa niekedy nazýva „dračie ovocie“, pretože jeho vzhľad pripomína ohnivé šupiny. Dužina je šťavnatá a sladká, s textúrou pripomínajúcou granátové jablko. Pochádza z teplých oblastí strednej a južnej časti Ameriky. Plody majú zväčša okolo pol kila, rozpätie sa však môže pohybovať od 200 do 700 gramov. Chuťou je pitaya podobná kiwi. Obsahuje vitamíny B2, B3 a C, minerály, vápnik, fosfor, sodík a železo. Je zdrojom cenných karoténov, antioxidantov a vlákniny.

 

Dokonca aj lieči! Obsahuje vitamín B2, ktorý pomáha získať potrebnú energiu a udržať zdravie slizníc dýchacích, tráviacich a močových orgánov. Jazvy a rany sa vám budú hojiť oveľa rýchlejšie a predídete aj tvorbe zápalov. Toto ovocie odstraňuje z organizmu škodlivé toxíny, zlepšuje peristaltiku čriev a účinkuje ako preháňadlo, dokonca chráni pokožku aj vlasy.

 

Vždy čerstvé informácie

Každý štvrtok vás budeme informovať o aktuálnych ponukách, akciách či súťažiach.


    Dávam dobrovoľný súhlas na zasielanie bezplatného newslettra na mnou zadaný e-mail. Prihlásením sa na odber zároveň potvrdzujem, že som sa oboznámil/a a súhlasím s informáciami v časti Ochrana osobných údajov.

    Vyhľadajte si otváracie hodiny Vašej predajne COOP Jednota Námestovo