Moderná doba prináša mnoho účinných tipov, ako sa zbaviť bolestí bez toho, aby sme museli zakaždým navštíviť lekára. Určite ste už počuli o aromaterapii, stále viac trendovej liečbe založenej na použití esenciálnych olejov. Spoznajte spolu s nami všetky ich výhody i využitia.
Prírodná medicína?
Je známym faktom, že esenciálne oleje môžu veľmi dobre poslúžiť na liečbu niektorých bolestí a zaseknutých svalov bez toho, aby nahradili konvenčnú medicínu. Esenciálne oleje sa používajú aj pri kozmetických ošetreniach či ako vône do našich domácností. Skôr než sa však pustíme do ich využívania, mali by sme si položiť niekoľko dôležitých otázok:
- Nevyvolá to u mňa nežiaduce vedľajšie účinky? Tieto liečby nemusia byť indikované, ak ste už pod iným špecifickým lekárskym ošetrením, ak je žena napríklad tehotná alebo príliš mladá.
- Aký olej potrebujem a ako ho môžem použiť? Zvyčajne ide o koncentrované oleje, ktoré sa nikdy nepoužívajú samostatne.
- Viem, akú dávku potrebujem? Tu by sme sa mali zamyslieť nad tým, aby bol olej pre nás účinný a bezpečný.
Aj tu však treba myslieť na to, že aromaterapia je druh prírodnej a alternatívnej medicíny, ktorá v žiadnom prípade nemôže nahradiť konvenčnú medicínu, ale rozhodne sa dá použiť na zmiernenie niektorých bolestí. Preto je dôležité vedieť, že tehotné alebo dojčiace ženy, ako aj deti mladšie ako 7 rokov, by nemali používať tieto druhy liečby, pokiaľ im to lekár neodporučil.
Ako ich najlepšie využiť?
Poznáme niekoľko spôsobov použitia esenciálnych olejov. Môžu sa aplikovať priamo na pokožku masážou, ak ich predtým zriedime v rastlinnom oleji alebo nejakom kozmetickom prípravku. Použiť ich môžeme aj vo vzduchu pomocou difuzéra či rozprašovača. Tento spôsob je veľmi praktický na prevoňanie našich domovov. Taktiež sú oleje vhodné ako prísady do masiek na vlasy či dokonca aj do jedál a nápojov.
Nekonečné možnosti
V súčasnosti nájdeme na trhu okolo 150 rôznych druhov olejov, pričom každý má svoje vlastnosti a špecifické prednosti. Niektoré z nich môžu byť prospešné pre zlepšenie nášho dýchania, trávenia a pokožky, pomáhajú pri nespavosti či strese a dokonca aj pri prechladnutí. Možnosti sú nekonečné, ponúkame však tipy na niekoľko olejov, ktoré by ste mali mať doma:
Mätový olej
Tento mätový esenciálny olej má analgetické a protizápalové vlastnosti. Jeho svieža vôňa pomáha zmierniť nevoľnosť a bolesti hlavy, takže sa zíde vždy, keď sa nám trochu točí hlava. Nájdeme ho aj v podobe rôznych sprejov a rozprašovačov, ktorými si pokojne môžeme aj osviežiť tvár.
Tea Tree
Tento známy olej sa získava z austrálskeho kríka. Esenciálny olej Tea Tree má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti a zmierňuje kožné, ústne, otorinolaryngologické a gynekologické infekcie. Môžeme ho nájsť ako aktívnu zložku v mnohých výrobkoch starostlivosti o pleť.
Levanduľový olej
Levanduľa obyčajná má upokojujúce a protizápalové vlastnosti. Jeho esenciálny olej je naozaj dobrý na urýchlenie strašenia, pomáha pri infekcii kože alebo ho pije vo vode na zmiernenie kŕčov.
Vavrínový olej
Tento esenciálny olej je skutočne bežný v produktoch starostlivosti o pleť a vlasov. Ale to nie je všetko, môže byť užitočný ako liek na zmiernenie artritídy, astmy, infekcií kože a úst a dokonca aj príznakov chrípky.
Citronový olej
Citrónový esenciálny olej je skvelý antiseptikum. Dezinfikuje vzduch a posilňuje nervový systém. Dá sa použiť napríklad ako booster, ak sa cítite unavení.
Eukalyptus
Esenciálny olej Eucalyptus Radiata má antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Odporúča sa pri infekciách otorinolaryngológov, ako sú prechladnutie, infekcie uší a príznaky chrípky; pomáha tiež znižovať horúčku spôsobenú týmito stavmi.
Kamilkový olej
Tento éterický olej je užitočný na zmiernenie bolestí žalúdka a porúch trávenia a na zníženie astmy spôsobenej stresom a kožnými alergiami. Je to vďaka jeho antispazmodickým, protizápalovým aj analgetickými vlastnosťami.
Ravensara alebo Ravintsara
Ravensara je jedným z najpoužívanejších olejov v aromaterapii a niektorí ho dokonca nazývajú aj „olejom, ktorý lieči všetko“. Táto rastlina pochádza z Madagaskaru a má dôležité antibakteriálne vlastnosti. Jeho esenciálny olej nám môže pomôcť pri stavoch ako chrípka, gastroenteritída alebo znížená imunita. Má silné antivírusové vlastnosti, je uznávaná pre svoje všeobecne tonizujúce a protistresové účinky.
Slamienka talianska
Ak použijeme Slamienku ( Helichrysum Italicum) na naše modriny, rýchlejšie zmiznú. Skvelý olej, ktorý by ste mali mať pri sebe, ak chcete znížiť ekzém a zmierniť bolesti spôsobené artritídou a hepatálnymi problémami.
Ružový olej
Tento olejček má regeneračné aktívne látky, ktoré pomáhajú upokojiť začervenanie pokožky a dosiahnuť hladkú a pevnú pokožku. Je tiež užitočný pri únave. Dodá vám vzpruhu a zabudnete na únavu.
Wintergreen
Ak vás bolia svaly alebo kĺby, tento esenciálny olej môže byť odpoveďou. Upokojujúce účinky Wintergreen sú jedným z dôvodov, prečo ho muži a ženy v športe používajú ako liek na zmiernenie bolesti spôsobenej dlhým dňom tréningu.
Estragónový olej
Koľko domácich prostriedkov ste už vyskúšali, aby ste sa zbavili štikútania? Estragónový olej vám s tým naozaj môže pomôcť. Svojimi vlastnosťami dokonale tlmí nielen čkanie, ale aj alergie, ako je senná nádcha, či dokonca kŕče pri predmenštruačnom syndróme.
Horký pomarančový olej
Pri strese alebo nespavosti nám esenciálny olej, známy aj ako horký pomaranč, pomôže uvoľniť sa a upokojiť sa. A odporúča sa to aj vtedy, keď sme trochu na dne, aby sme si pozdvihli náladu.