Hovorí sa, že je lepšie raz zažiť ako stokrát počuť. Svoje o tom vedia aj študenti duálneho vzdelávania COOP Jednota Námestovo, ktorí sa spolu s inštruktormi vybrali spoznávať dve významné spoločnosti. Poďte sa spolu s nami pozrieť na to, čo zažili vo firme Okrasa Čadca a GS1 v Žiline…
Okrasa naživo
Študenti duálneho vzdelávania COOP Jednota Námestovo si počas exkurzie, v tradičnej sklárskej manufaktúre vo firme Okrasa Čadca, mohli na vlastnej koži vyskúšať ako sa vyrábajú ručne fúkané sklenené gule. Tito nevšedné ozdoby sa maľujú ručne a sú tak originálnym dielom na našom slovenskom trhu. Každý zúčastnený si mohol vyskúšať prácu zdobenia a zapojiť tak aj svoju kreativitu a fantáziu pri dekorovaní. Študenti boli unesení nielen samotným procesom fúkania skla, ale predovšetkým samotným zdobením výrobkov.
Jedinečné diela, ktoré prežijú
Vytvorené sviatočné diela budú študentom pripomínať prácu v slovenskej spoločnosti, kde sa tieto vianočné ozdoby vyrábajú už od roku 1954. Každý jeden výrobok je jedinečný a dokazuje, že aj v dobe automatizácie má ručná práca stále svoje čaro. Tento zážitok študentom pomohol lepšie pochopiť, ako sa vyrábajú tradičné slovenské výrobky a ako stále dôležitá je ručná tvorba či remeselné zručnosti.
Tajomstvá čiarových kódov
Naši dualisti zažili nezabudnuteľný deň aj v žilinskom združení GS1, kde odhalili rôzne taje a zákutia čiarových kódov. Zistili, že každý produkt má svoju vlastnú „identitu“ a že čiarové kódy sú oveľa viac než len čierno-biele prúžky. GS1 je totiž jedinou licencovanou organizáciou pre registráciu do systému GS1 na území Slovenskej republiky. Zamestnanci tejto spoločnosti študentov oboznámili s fungovaním celého systému GS1 a vysvetlili im, akým spôsobom je možné jedinečne identifikovať produkty, či aké typy čiarových kódov môžu v rôznych situáciách použiť. Dozvedeli sa aj to ako uplatňujú v GS1 štandardy v rámci dopravy a logistiky v kontexte s EDI správami. Vysvetlil sa im princíp tvorby kódov a na príkladoch pochopili rôzne typov čiarových kódov (GS1-128, GS1 DataMatrix).
Informácie priamo zo zdroja
Názorne im zamestnanci ukázali rozdiel medzi označovaním kódom EAN-13 a aké výhody pre obchodníka má prechod na 2D kód. Sami si mohli porovnať a vyskúšať prácu na pokladni a pri skenovaní rôznych kódov. Študenti mali možnosť prakticky si vyskúšať prácu s rôznymi typmi čiarových kódov a získať tak hlbšie pochopenie ich aplikácie v reálnych podmienkach. Zisťovali akú úlohu zohrávajú GS1 štandardy od identifikácie tovarov a subjektov, cez EDI obchodné správy až po pokladničné systémy a POS terminály. Na záver nechýbalo preverenie vedomostí. Tí najaktívnejší boli odmenení malou pozornosťou.
Ďakujeme firme Okrasa za jedinečný výrobný zážitok aj spoločnosti GS1 za možnosť oboznámiť našich študentov so základmi systému GS1, vďaka čomu mali možnosť vidieť ako fungujú procesy s rôznymi kódmi, ktoré denne využívame.
Informácie o firmách
GS1 je nezisková organizácia, ktorá vyvíja a spravuje globálne štandardy pre obchodnú komunikáciu. Najznámejším z týchto štandardov je čiarový kód – symbol vytlačený na produktoch, ktorý je možné naskenovať. Celosvetovo je čiarovými kódmi GS1 označená viac ako miliarda produktov.
Spoločnosť Okrasa Čadca sa zameriava na výrobu a predaj ručne robených a maľovaných sklenených vianočných ozdôb. Výroba je zameraná na ručnú prácu bez využitia strojov, čo zaručuje jedinečnosť a originalitu. Na trhu je od roku 1954.