Sledujte nás: 

Skamaráťte sa s púpavou! Liekom z náručia polí a záhrad

Ozdoba jari, leta i vďačný objekt hravých detí, ktoré ju splietajú do tuhých vencov. Nebyť jej sýto žltej farby, často si ju ani nevšimneme, no ukrýva v sebe plno dobra. Vo svete bylinkárov je dokonca veľmi uznávaná a považovaná za cennú rastlinu. Púpava lekárska – dar priamo z náručia polí či záhrad. 

 

Nielen jedna

Púpava má nejednu liečivú vlastnosť a o jej sile vedeli už naši predkovia. Kvitne od apríla do októbra na lúkach, parkoch aj úbočiach hôr. Zbierať sa dajú všetky časti rastliny a každá z nich má svoje využitie. V tejto pestrej rastlinke nájdeme vitamíny A, B, C, K , vápnik, železo, sodík, draslík aj horčík. Okrem toho obsahuje aj kyselinu listovú. Listy púpavy dokonca obsahujú aj zeaxantín a luteín, ktoré udržiavajú zdravý zrak. Púpava je aj ochrancom pečene a pomáha odstraňovať toxíny, ktoré spôsobujú bolesti hlavy.

 

 

Púpavou k mladosti

Púpava pôsobí protizápalovo, spomaľuje starnutie či progresiu niektorých chorôb. Je tiež bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré neutralizujú škodlivé účinky voľných radikálov, ktoré spôsobujú poškodenie buniek, spúšťajú a urýchľujú ochorenie. Pri každom užívaní bylín však treba dávať pozor, pretože aj ony môžu mať na niektorých ľudí vedľajšie účinky. Jedinci užívajúci diuretiká by sa mali pred konzumáciou púpavy poradiť so svojím lekárom.

 

Ak však trpíte alergiami na rastliny, ako je ambrózia, chryzantémy, nechtík, harmanček, rebríček, sedmokrásky alebo jód, mali by ste sa púpave úplne vyhnúť. Pri problémoch s obličkami, žlčníkom alebo žlčovými kameňmi, alebo ak užívateaspirín, warfarín či klopidogrel je taktiež vhodné poradiť sa so svojím ošetrujúcim lekárom, pretože je možné, že púpava zvyšuje riziko krvácania.

 

Púpavu môžeme užívať niekoľkokrát denne v podobe 1-2 čajových lyžičiek (5-10 ml) tekutého extraktu denne; 2-8 gramov čerstvých koreňov denne alebo 250-1000 mg štyrikrát denne.

 

 

Vyrobte si domáci púpavový med

Na púpavový med najskôr potrebujeme nazbierať dostatok kvietkov, približne 400 kusov. Tie následne dobre umyjeme, premiestnime do hrnca a poriadne zalejeme asi litrom vody. Zmes privedieme do varu na asi 15 minút a nedávame odstaviť. P o 24 hodinách sa zmes precedí cez plátno. Vhodné je z kvetov vytlačiť čo najviac tekutiny. Následne pridáme cukor a varme do zahustenia. Spracovaný med už len nalejeme do pohárov na zaváraniny a uskladníme.

 

Kvety púpavy sa dajú použiť aj na výrobu likéru pre deti, ktorý podporuje chuť do jedla a zlepšuje trávenie. Ako si ho vyrobiť?

Na výrobu likéru z púpavy potrebujeme:

  • 15g čerstvých púpavových kvetov
  • štipku medovky lekárskej
  • čajovú lyžičku zázvoru, koriandru, kardamonu
  • 10-15 zrniek badiánu, 10 g rasce
  • 100ml medu
  • 1l jablčnej šťavy

 

Postup:

Korenie a bylinky posekáme a pomelieme na mlynčeku alebo v mažiari. Potom ich nasypeme do jablčnej šťavy, osladíme medom a prevaríme. Následne necháme vychladnúť. Ešte raz privedieme do varu, precedíme alebo prefiltrujeme a naplníme do sterilizovaných fliaš. Vzduchotesne uzavrieme a uložíme do chladu. Likér podávame deťom v podobe jedného malého likérového pohárika.

 

Vždy čerstvé informácie

Každý štvrtok vás budeme informovať o aktuálnych ponukách, akciách či súťažiach.


    Dávam dobrovoľný súhlas na zasielanie bezplatného newslettra na mnou zadaný e-mail. Prihlásením sa na odber zároveň potvrdzujem, že som sa oboznámil/a a súhlasím s informáciami v časti Ochrana osobných údajov.

    Vyhľadajte si otváracie hodiny Vašej predajne COOP Jednota Námestovo