Sledujte nás: 

Ovsené versus mandľové. Ktoré je zdravšie?

Už odmalička nás učia, že ak budeme piť mlieko, budeme mať zdravé kosti, silné zuby a vyrastieme až do neba. Avšak nie každý si môže naplno vychutnať mlieko tak, ako by si prial a je nútený vyhľadávať rôzne mliečne alternatívy. Tie najznámejšie ako ovsené či mandľové mlieka patria medzi najpopulárnejšie. Ktoré z nich je zdravšie?

 

Náhrady, ktoré chutia

Vo všeobecnosti platí, že mlieko ako také je veľmi dôležité pre všetky vekové skupiny. Pre zdravú stavbu svalov aj imunitu. U niektorých jedincov sa vyvinie intolerancia na mlieko a mliečne výrobky v dôsledku nedostatku enzýmu laktázy v tele, pretože mlieko už nedokážu úplne stráviť. V takýchto prípadoch existujú možnosti na rastlinnej báze pripravené ako náhrada mlieka. Mandľové, sójové či kokosové mlieko sú vhodnou náhradou.

 

 

Záleží na potrebách i chuti

Mandľové mlieko je bohatšie na minerály ako vápnik aj na zdravé tuky (mono a polynenasýtené). Ovsené mlieko je zasa bohatšie na uhľohydráty a bielkoviny, aj keď má nižší obsah kalórií v dôsledku nižšieho obsahu tuku. Vhodnejšie je hlavne pre ľudí, ktorí majú alergiu na orechy. Neobsahujú verzie živočíšneho mlieka. Nutričné profily týchto mliek závisia od koncentrácie mandlí a ovsa v každom z nich a tiež záleží na tom, či ide o priemyselné verzie, ktoré zvyčajne obsahujú výživové doplnky, aby boli podobné mlieku – najmä vápnika a vitamínov A a D. Aby sme mohli tvrdiť, čo je zdravšie, mali by sme poznať zložky vegánskeho mlieka a potreby každého jednotlivca.

 

 

Ako si správne vybrať

Ovsené mlieko a mandľové mlieko sú rastlinné produkty, ktoré sú často obohatené o vápnik a vitamíny. Ovsené mlieko a mandľové sú zdravé možnosti. Odporúča sa vždy vyberať tie bez pridaného cukru. Ovsené mlieko je bohaté na sacharidy, beta-glukány, druh rozpustnej vlákniny, esenciálne mastné kyseliny, najmä linolovú, a antioxidanty, ako je vitamín E. Vláknina prítomná v tomto mlieku poskytuje rad výhod. Má tiež menej tuku ako mlieka z olejnatých semien. Všetko však závisí od vašich potrieb. Keďže obe sú dobrým zdrojom živín.

 

 

Lepšia voľba pri chudnutí

Mandľové mlieko obsahuje viac vápnika, horčíka a vitamínov A, D a E ako ovsené, hoci obe obsahujú značné množstvo draslíka, soli a cukru, v závislosti od značky a variácie. Obe možnosti sú bohaté na živiny, ale ovsené mlieko má vyšší obsah sacharidov, takže pre jednotlivcov, ktorí sa snažia schudnúť, býva lepšou voľbou práve mandľové mlieko.

 

 

Šetrné k životnému prostrediu

Ak si však stále nevieme vybrať, existuje aj ďalšia bonusová stránka, ktorou je šetrnosť voči životnému prostrediu. Zo spomenutých mliek je práve ovsené mlieko na výrobu najšetrnejšie k životnému prostrediu, a keďže je krémové, funguje dobre v horúcich jedlách, ako je káva a čaj. Poskytuje tiež vitamín A, D, B12 a viac vápnika ako mliečne mlieko, ak je obohatené. To však neznamená, že do svojho jedálnička nemôžete vsunúť aj niekoľko alternatívnych mliek.

 

 

Poznáte aj ďalšie zdravé alternatívy?

Medzi zdravšie náhrady mlieka patria aj nemliečne alternatívy ako mandľové, sójové, kešu, konopné či lieskovoorieškové mlieko. Tieto bezmliečne alternatívy mlieka sú zvyčajne obohatené o minerály a vitamíny, ale môžete si ich pripraviť doma a zachovať ich prirodzený obsah vitamínov a minerálov.

 

 

 

Vždy čerstvé informácie

Každý štvrtok vás budeme informovať o aktuálnych ponukách, akciách či súťažiach.


    Dávam dobrovoľný súhlas na zasielanie bezplatného newslettra na mnou zadaný e-mail. Prihlásením sa na odber zároveň potvrdzujem, že som sa oboznámil/a a súhlasím s informáciami v časti Ochrana osobných údajov.

    Vyhľadajte si otváracie hodiny Vašej predajne COOP Jednota Námestovo