Spánok už odjakživa nie je len pôžitkom, ale aj nevyhnutnosťou. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje pred rizikami nedostatočného spánku. Mnohí z nás však majú problém len tak večer v pokoji zaspať. Viete, koľko hodín by sme mali spánku venovať?
Málo odpočinku
Ak neprijímame oddych, ktorý naše telo tak veľmi potrebuje, môže nám to spôsobiť žalúdočné problémy a tým pádom môže nastať aj znepokojivá nerovnováha vo výkone počas dňa. Svetoví odborníci preto radia – telo sa potrebuje zotaviť.
Koľko hodín potrebujeme na spánok?
Odpoveď na túto otázku závisí od mnohých faktorov. Odborníci sa však zhodujú, že novorodenci by mali spať 16-18 hodín denne, predškoláci 11-12 hodín denne, školáci minimálne 10 hodín, tínedžeri 9-10 hodín denne a dospelí spolu so seniormi by mali spánku venovať aspoň 7-8 hodín denne.
Kedy je ideálny čas ísť spať?
Aj na to majú svetoví vedci odpoveď. Podľa štúdie Birgham Women´s Hospital v Spojených štátoch je ideálny čas zhasnúť svetlo a ponoriť sa do ríše snov medzi 22:00 a 23:00 večer. Svoj odhad založili na dennej rutine, ktorá vrcholí aktivitami o 9:00 a klesá okolo 22:00 alebo 22:00. Ak v takýto deň nezaspíme do 23:00, naša hladina kortizolu neklesne tak, ako by mala. Potom môže byť ťažké vôbec zaspať.
5 tipov pre lepší spánok:
- Identifikujte všetky zvuky a iné rozptýlenia, napríklad aj rušenie partnerom, napríklad kvôli chrápaniu
- Necvičte a nepite silnú kávu tesne pred spaním
- Investuje do kvalitného matraca, prípadne pohodlnej postele
- Meňte častejšie posteľnú bielizeň
- Izbu si pred spaním dobre vyvetrajte a nechajte vzduch prúdiť aspoň 10 minút