Sledujte nás: 

Centrála COOP Jednota Námestovo pozvala kolegov darovať vzácnu tekutinu

„Darujte krv a môžete tým zachrániť nejeden ľudský život.“ Aj pod týmto heslom sa do naplánovania darovania krvi na svojej centrále zapojila COOP Jednota Námestovo. Svojich kolegov a pracovníkov pozvala darovať tú najvzácnejšiu tekutinu, akú v ľudskom tele máme. 

 

 

Každá kvapka je potrebná

Mobilná transfúzna stanica počas stredy, 21. februára 2024, zavítala aj na riadiaci aparát COOP Jednota Námestovo. Darovať krv prišli desiatky ľudí, medzi ktorými nechýbali ani prvodarcovia. Avšak, nie každý spĺňal podmienky odberu, finálne sa vykonalo 32 odberov. Národná transfúzna služba z Martina prišla s plným vybavením a pripravila pre našich kolegov a zamestnancov, ktorí sa rozhodli darovať krv, príjemné a bezpečné prostredie s dodržaním všetkých potrebných štandardov a postupov.

 

 

Najskôr registrácia

Najskôr bolo potrebné, aby sa každý účastník darovania krvi zaregistroval a vyplnil všetky potrebné údaje. O darovanie krvi bol skutočne veľký záujem, čomu sa centrála COOP Jednoty veľmi potešila. „Teší nás, že sme mohli túto podpornú aktivitu pre našich kolegov pripraviť. Krv je veľmi vzácna a nikdy nevieme, kedy ju budeme potrebovať my sami,“ prezradila jedna z organizátoriek aktivity COOP kvapka krvi a personalistka COOP Jednota Námestovo, Soňa Portalová. COOP Jednota Námestovo sa aj takouto činnosťou snaží pomôcť dopĺňať chýbajúcu krv tam, kde je to potrebné.

 

 

Nechýbala starostlivosť ani profesionálny prístup

Pracovníčky Národnej transfúznej služby sa všetkým darcom a darkyniam plne venovali. Nechýbal dostatočný pitný režim ani povestné stláčanie loptičky v rukách. Celá miestnosť bola zásobená občerstvením, vodou aj sladkými dobrotami, ktoré si každý darca zaslúžil.

 

 

Dobrý pocit

Dobrovoľní darcovia odchádzali z centrály COOP Jednota s dobrým pocitom, že niekomu možno vlastnou krvou zachránia život. Darovať krv bol aj riaditeľ Prevádzkového úseku COOP Jednota Námestovo Ľuboš Jagelek. Podľa jeho slov je toto darcovstvo prospešné pre obe strany. „S darcovstvom som sa stretával už od študentských čias a aj tentoraz určite odchádzam s dobrým pocitom, že som aspoň trochu mohol pomôcť. Darovanie krvi je vzácne a prospešné na oboch stranách, pretože na jednej strane môžem niekomu zachrániť život a na tej druhej to posilňuje aj mňa samého,“ dodal Jagelek.

 

 

Určite nie naposledy

COOP Jednota v takýchto aktivitách rozhodne nekončí a ďalší podobný odber krvi ešte určite plánuje. Krv môže dobrovoľne darovať každý zdravý dospelý človek vo veku od 18 až do 60 rokov. Nesmie sa však liečiť na chronické ochorenie. Dôležité je tiež, aby darca krvi deň pred darovaním nepil žiaden alkohol.

 

 

Pomôcť môžeme neustále

Národná transfúzna služba neustále pripomína, že otvára denne svoje dvere dobrovoľníkom, ktorí sú ochotní pomôcť. Každoročne si pripomíname aj Svetový deň darcov krvi, ktorý pripadá na 14. júna. Slovenský Červený kríž od 14. februára 2024 spustil aj kampaň Valentínska kvapka krvi, v rámci ktorej pripravil unikátne motto: Buďme k sebe láskaví, veď sme +/- rovnakí.

 

Tohtoročný slogan v sebe nesie odkaz na Rh faktor krvných skupín, ktorým sa má prispieť k zmierneniu negatívnych nálad v spoločnosti. „Všetkým nám

v žilách koluje rovnaká krv a pri záchrane života prostredníctvom jej darovania sú akékoľvek názorové, či etnické rozdiely bezpredmetné,“ uvádza Slovenský Červený kríž na svojej oficiálnej webovej stránke. V rámci kampane sa rozvíjajú aj témy výskytu jednotlivých krvných skupín naprieč rôznymi regiónmi a tiež ich vzájomnej kompatibility.

Kampaň trvá do 13. marca 2024.

 

 

Ako sa pripraviť na darovanie krvi?

Tipy a návody ako sa dobre pripraviť na odber krvi nájdete aj na stránke Červeného kríža alebo na stránke Národnej transfúznej služby SR.

 

 

 

Vždy čerstvé informácie

Každý štvrtok vás budeme informovať o aktuálnych ponukách, akciách či súťažiach.


    Dávam dobrovoľný súhlas na zasielanie bezplatného newslettra na mnou zadaný e-mail. Prihlásením sa na odber zároveň potvrdzujem, že som sa oboznámil/a a súhlasím s informáciami v časti Ochrana osobných údajov.

    Vyhľadajte si otváracie hodiny Vašej predajne COOP Jednota Námestovo