Sledujte nás: 

Čaj alebo káva: Čo je pre telo zdravšie?

 

Mnohí z nás si nevedia predstaviť deň bez kávy či čaju a to bez ohľadu na to, či je vonku horúco alebo chladno. Oba nápoje sú nielen pre Slovákov základom rannej rutiny a poskytujú tak veľmi potrebnú vzpruhu na začiatok dňa. Ak sa však hlbšie ponoríme do otázky zdravia, vieme ktorý z nich je skutočne lepšou voľbou? Poďte s nami preskúmať výhody oboch nápojov…

 

Ako je to s kofeínom?

Pokiaľ ide o obsah kofeínu, priemerná šálka čiernej kávy obsahuje 92 mg, zatiaľ čo priemerná šálka čaju obsahuje 47 mg. Kofeín môže zlepšiť koncentráciu a úroveň energie, ako aj znížiť riziko niektorých chorôb. Je však dôležité mať na pamäti, že konzumácia nadmerného množstva kofeínu môže mať škodlivé účinky na zdravie, a preto je káva v tomto ohľade rizikovejšia.

 

 

Zásoba energie

Jednou z výhod čaju oproti káve je prítomnosť L-theanínu, teda aminokyseliny, ktorá pomáha regulovať hladinu energie. Na rozdiel od rýchleho návalu energie, ktorý sa často spája s kávou, L-theanín v čaji poskytuje trvalejší pocit sústredenia a udrží nás v strehu na dlhšiu dobu.

 

 

Ochranné vlastnosti

Káva aj čaj obsahujú antioxidanty, ktoré aj bez kofeínu prispievajú k ich ochranným vlastnostiam pred niektorými chorobami. Pravidelná konzumácia kávy sa spája s nižším rizikom úmrtnosti z rôznych príčin. Dokonca pomáha pri znižovaní rizika kardiovaskulárnych ochorení, neurologických porúch, ochorení pečene a niektorých typov rakoviny.

 

 

Výhody čaju

Na druhej strane aj pravidelná konzumácia čaju ponúka aj svoje výhody. Čaj sa spája s nižším rizikom rakoviny ústnej dutiny a tráviaceho traktu. Antioxidanty v čaji, ako sú katechíny a polyfenoly, prispievajú k jeho možným ochranným účinkom.

 

 

Pravdou je, že pri výbere medzi kávou a čajom zohrávajú významnú úlohu osobné preferencie. Dôležité je zvážiť individuálnu toleranciu kofeínu a akékoľvek zdravotné ťažkosti alebo precitlivenosť. Niektorým ľuďom káva dodáva energiu i sústredenie, ktoré potrebujú, zatiaľ čo iní uprednostňujú vyváženejšie a trvalejšie účinky čaju.

Vždy čerstvé informácie

Každý štvrtok vás budeme informovať o aktuálnych ponukách, akciách či súťažiach.


    Dávam dobrovoľný súhlas na zasielanie bezplatného newslettra na mnou zadaný e-mail. Prihlásením sa na odber zároveň potvrdzujem, že som sa oboznámil/a a súhlasím s informáciami v časti Ochrana osobných údajov.

    Vyhľadajte si otváracie hodiny Vašej predajne COOP Jednota Námestovo