Prečo vlastne starneme? Otázka, ktorá už desaťročia podnecuje zvedavosť a poháňa vedecký výskum. Každoročne sa nespočetné množstvo štúdií snaží odhaliť záhadu starnutia v nádeji na spomalenie a možno aj zvrátenie tohto nevyhnutného procesu. Existuje však recept ako mladosť predĺžiť?
Prečo starne každý z nás inak?
Je zaujímavé, že napriek tomu, že sa ľudia ocitajú v rovnakom veku, môže sa zdať, že niektorí jedinci starnú rýchlejšie ako iní. Teda aspoň vizuálne. Aby sme pochopili tento rozdiel, obraciame sa na epigenetické hodiny – miery zmien, ktoré zažíva naša DNA v dôsledku rôznych faktorov, ako je okrem iného nedostatok spánku, konzumácia alkoholu či zlá strava. Je to však zložitá skladačka s viacerými kúskami, ktoré treba vziať do úvahy. Medzi hlavné urýchľovače starnutia svetoví vedci zaradili chronický zápal, poruchy autofágie (proces bunkovej obnovy, ktorý zabraňuje hromadeniu odpadu) a zmeny v našom tele.
Dokážeme vôbec starnutie zastaviť?
Niektorí vedci dúfajú, že jedného dňa budeme schopní zastaviť starnutie. Jedna nedávna štúdia publikovaná v periodiku ‚Nature‘ podčiarkla dôležitosť identifikácie a eliminácie starnúcich alebo „zombie“ buniek – teda tých, ktoré namiesto sebadeštrukcie po ich životnosti pretrvávajú a spôsobujú poškodenie zdravých susedných buniek. No zatiaľ, kým čakáme na objav povestného prameňa večnej mladosti, môžeme nelákavé starnutie aspoň trošku oddialiť.
Ako si predĺžiť mladosť?
Exkluzívne ošetrenia a drahé kozmetické operácie nás v dnešnej dobe môžu udržať stále mladistvých, no často bývajú finančne veľmi nákladné. Existujú však jednoduchšie a cenovo dostupnejšie kroky, ktoré nám môžu pomôcť udržať si mladosť dlhšie. Pre mnohých totiž mladosť nie je len stav, ale aj pocit a spôsob života. Kľúčovým bodom je dostatok odpočinku. Podľa štúdie publikovanej v Clinical and Experimental Dermatology by nedostatočný spánok mohol priamo súvisieť s predčasným starnutím. Nedostatok spánku môže zároveň viesť k tmavým kruhom alebo vakom pod očami, čo prispieva k „staršiemu“ vzhľadu. V našom rýchlom svete sa nedostatok spánku stal globálnou epidémiou. Zdravotní odborníci odporúčajú 7 až 9 po sebe nasledujúcich hodín spánku, pričom ich nedostatok vedie k vážnym zdravotným problémom.
Vyhnite sa tabaku a alkoholu
Štúdia z University of Southern California z roku 2020 preukázala, že konzumácia tabaku a alkoholu prispieva k predčasnému starnutiu mozgu, ako bolo pozorované pri viac ako 17 000 skenoch mozgu. O viditeľných účinkoch na našu pokožku ani nehovoriac. Naopak, správna hydratácia tela nám môže pomôcť žiť dlhšie. Odborníci odporúčajú vypiť 2,7 litra vody denne pre ženy a 3,7 litra pre mužov. Udržiavaním optimálnej hladiny sodíka v krvi (medzi 135 a 146 mmol/l) by sa mohlo znížiť riziko predčasnej smrti a chronických ochorení. K tomuto záveru dospeli svetoví vedci na základe predchádzajúcich štúdií s myšami, kde znížený príjem vody viedol k zvýšeniu sérového sodíka, čo skrátilo ich život o šesť mesiacov – čo zodpovedá 15 ľudským rokom.
Očistite a zvlhčite pokožku
Z hľadiska vzhľadu pleti je dôležité udržiavať správnu starostlivosť. Krásna, hydratovaná a žiarivá pleť je synonymom mladosti. Čistenie a zvlhčovanie prípravkami vhodnými pre náš typ pleti je nevyhnutné. Zdravotníci taktiež opakovane odporúčajú používať opaľovací krém počas celého roka, pretože škodlivé slnečné žiarenie pôsobí na našu pokožku nielen v lete, ale po celý rok. Predchádzame tak nielen vážnym problémom, ako je rakovina kože, ale aj typickým kožným škvrnám súvisiacim s vekom.
Znížite stres na minimum
Kľúčové slová sú v tomto prípade relax a optimizmus. Stresové hormóny urýchľujú chemické zmeny v DNA, čo spôsobuje starnutie našich orgánov. Riešenie? Je to celkom jednoduché: uvoľnenie, sebaovládanie a optimistický pohľad na život. Cvičte jogu alebo meditujte. Jóga alebo meditácia môžu pomôcť oddialiť starnutie tým, že zastavia stratu sivej hmoty v mozgu a zabráni skracovaniu telomér – špeciálnych sekvencií DNA na koncoch chromozómov, ktorých dĺžka je spojená so starnutím buniek a následne aj nástupom degeneratívnych ochorení.
Dodržiavajte zdravú výživu a cvičte
Zdravé stravovanie je prvoradé pre udržanie mladosti a zdravia. Vyvážená strava bez prázdnych kalórií a prebytočného cukru a bohatá na minerály a vitamíny pomáha udržiavať naše telo a vonkajší vzhľad v optimálnej kondícii. Výhody pravidelnej fyzickej aktivity sú dobre zdokumentované. Okrem zlepšenia postavy a zachovania mladistvého vzhľadu cvičenie posilňuje imunitný systém uvoľňovaním chemikálií, ktoré posilňujú a predlžujú ochranné vrstvy chromozómov DNA, ktoré sa časom opotrebúvajú.
Veďte aktívny spoločenský život
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) predstavuje izolácia a nežiaduca osamelosť značné riziká pre zhoršenie duševného aj fyzického zdravia, čo podčiarkuje dôležitosť udržiavania aktívneho spoločenského života.