Sledujte nás: 

Ako sa zbaviť zápachu z topánok?

 

Skoro každý z nás občas bojuje so zapáchajúcimi topánkami. Ide o pomerne bežný jav aj keď momentálne netrpíme nijakou poruchou potenia. Je dôležité vedieť, že vo väčšine prípadov nepríjemný zápach nezávisí od nedostatočnej osobnej hygieny. Súvisí to s premnožením baktérií, ktoré môžu spôsobiť pretrvávajúci zápach.

 

Proliferácia baktérií

Pot a vlhkosť vo vnútri topánky môžu vytvoriť ideálne podmienky pre množenie baktérií. Jednou z takýchto baktérií je metántiol, ktorý sa nachádza na chodidlách. Vonia veľmi podobne ako síra. Existuje však niekoľko tipov, ako účinne eliminovať zápach z obuvi po všetkých stránkach.

 

Prášok na pečenie

Jedným z riešení, ktoré ľahko nájdete aj vo vašej kuchyni je určite hydrogénuhličitan sodný. Môže byť použitý ako prírodný deodorant, pretože je schopný absorbovať baktérie a tým aj nepríjemné pachy.

 

 

Sóda spolu s kukuričným škrobom

Ak vás sóda bikarbóna presvedčila, môžete ju použiť aj v kombinácii s kukuričným škrobom a práškom do pečiva. Po zmiešaní troch ingrediencií si ich môžete nasypať priamo do topánok a nechať ich tam cez noc. Sódu bikarbónu je možné použiť aj samostatne, priamo do topánok, pričom ju nechajte pracovať približne 24 hodín.

 

 

Mydlo

Ďalšou metódou, ktorá môže byť veľmi užitočná v prípade, že potrebujete odstrániť nepríjemný zápach z vašich obľúbených tenisiek je mydlo. Ale aké mydlo je však to najvhodnejšie? Stačí do oboch topánok vložiť suché mydlo a nechať ho vnútri na noc. Mydlo absorbuje baktérie a nepríjemné pachy a zároveň uvoľňuje príjemnú vôňu.

 

 

Biely ocot

Ďalším prírodným prostriedkom na neutralizáciu zápachu z topánok je biely ocot, ktorý je tiež ľahko dostupný vo vašej kuchyni aj v supermarkete. Biely ocot sa odporúča zmiešať s vodou v rovnakých častiach. Potom ho vložte do rozprašovača, aby sa zmes na vašu obuv nanášala oveľa jednoduchšie.

 

 

Nechajte ich poriadne vyschnúť

Po čistení a pred ďalším použitím je vhodné nechať topánky niekoľko hodín úplne vyschnúť, najlepšie priamo na slnku.

 

 

Esenciálne oleje

Dokonca aj esenciálne oleje môžu byť vynikajúcimi spojencami v boji proti zápachu topánok. Vhodné sú najmä niektoré vône. Ak sa vám esenciálne oleje zdajú ako dobrý nápad na odstránenie zápachu z vašich topánok, môžete pokračovať pridaním niekoľkých kvapiek vybranej vône do topánok. Prípadne ich môžete skombinovať so sódou bikarbónou alebo octom.

 

Klinčeky

Medzi tie najvhodnejšie na dosiahnutie vynikajúcich výsledkov patrí esenciálny čajovníkový olej, céder a tiež klinčeky. Účinnosť posledného uvedeného preukázala štúdia vykonaná v roku 2007 a publikovaná v časopise Mycobiology. Ukázalo sa, že esenciálny klinčekový olej inhibuje množenie baktérií a neutralizuje pachy.

 

Používajte pančuchy alebo ponožky

Aj keď mnohí milujú nosenie topánok len tak na boso, aby ste zabránili tvorbe zápachu vo vnútri topánok, musíte vždy používať pančuchy alebo ponožky, aby ich tkanina absorbovala pot z vašich nôh. Dôležité je taktiež vymieňať ponožky každý deň alebo po každom tréningu. Navyše, keď ste si umyli nohy, pred opätovným obutím si ich úplne osušte.

 

Priedušné tkaniny a materiály

Ďalej je nevyhnutné, aby ponožky alebo pančuchy boli vyrobené z priedušných látok, najmä pre ľudí, ktorí majú tendenciu potiť sa nohy. Takže žiadny nylon, ale prírodný produkt ako bavlna je správna cesta.

 

 

 

Správna hygiena aj kontrola

Samozrejme, aby ste sa vyhli zapáchajúcim topánkam, je tiež potrebné mať dobrú hygienu nôh. Dôležité je aj pamätať na to, že ak sú vaše topánky staršie a chcete ich naďalej používať, je vhodné skontrolovať, či stielka nie je príliš opotrebovaná. Ak áno, môžete ju odstrániť a nahradiť novou.

 

Vždy čerstvé informácie

Každý štvrtok vás budeme informovať o aktuálnych ponukách, akciách či súťažiach.


    Dávam dobrovoľný súhlas na zasielanie bezplatného newslettra na mnou zadaný e-mail. Prihlásením sa na odber zároveň potvrdzujem, že som sa oboznámil/a a súhlasím s informáciami v časti Ochrana osobných údajov.

    Vyhľadajte si otváracie hodiny Vašej predajne COOP Jednota Námestovo