Sledujte nás: 

Aká vôňa nás zbaví otravných komárov?

Nedávna štúdia publikovaná v časopise iScience sa zamerala na rôzne typy voňavých mydiel, aby zistila, ktoré z nich sú pre komáre viac alebo menej atraktívne. Skúmanie objavilo jednu vôňu, ktorá ich priťahuje najviac a inú, ktorá ich môže odpudzovať. Pozrime sa spoločne na to o aké vône ide…

 

Prečo sa komáre tak sústreďujú na našu vôňu?

Komáre láka vôňa, pretože sa živia sladko voňajúcimi kvetmi. Z tohto dôvodu umývanie parfumovanými prípravkami tento hmyz priťahuje. Je dôležité uvedomiť si, že vôňa človeka je výsledkom kombinácie stoviek chemikálií, z ktorých niektoré produkuje telo, iné zasa baktérie, ktoré sa nachádzajú na našej pokožke. Každá z týchto kombinácií je navyše jedinečná pre každého jednotlivca.

 

 

Ten správny kľúč k problému

Svetoví vedci sa pozreli na kombináciu vôní medzi ľudským telom a používanými produktmi. Vedúci autor štúdie a molekulárny genetik Clement Vinauger z Virginia Tech, ktorý študuje to, ako si komáre vyberajú svoju korisť, uvádza, že skutočne záleží na tom, ako sa chemikálie v mydle kombinujú s chemikáliami u každého človeka zvlášť. Konkrétne sa skúmali štyri typy vonných produktov, ktoré sa aplikujú na pokožku. Vybrané produkty známych značiek mali rôzne chemické zloženie a vône.

 

Niekoľko dobrovoľníkov bolo neskôr požiadaných, aby sa umyli iným produktom než bol použitý spomedzi vzoriek, a potom mali na oboch rukách jednu hodinu nylonové návleky. Rukávy namočené vo voňavom produkte sa potom umiestnili do pohárov a umiestnili sa do klietky plnej komárov. Vôňa, ktorá priťahovala komárov najviac bola pre ne považovaná za tú najatraktívnejšiu.

 

 

Aký bol výsledok?

Výsledky experimentu ukázali, že citrusové vône, ktoré by vo všeobecnosti mali komáre odpudzovať, ich naopak skôr priťahujú. Čo sa týka vôní, ktoré ich majú odpudzovať, výsledky boli vo všeobecnosti slabé a premenlivé pre všetky testované chemické vône okrem jednej, a to kokosu. Vedci si však stále nie sú istí, či je to práve kokosový parfum, ktorý odpudzuje komáre, alebo či iba táto aróma zvýrazňuje niektorú z chemikálií prirodzene prítomných na ľudskej pokožke, ktorá je repelentom. Faktom zostáva aj to, že s určitosťou nevedia povedať, či výsledky platia pre všetky prirodzene sa vyskytujúce druhy komárov. V každom prípade produkt s kokosovou vôňou mal najuspokojivejšie výsledky.

 

 

 

Vždy čerstvé informácie

Každý štvrtok vás budeme informovať o aktuálnych ponukách, akciách či súťažiach.


    Dávam dobrovoľný súhlas na zasielanie bezplatného newslettra na mnou zadaný e-mail. Prihlásením sa na odber zároveň potvrdzujem, že som sa oboznámil/a a súhlasím s informáciami v časti Ochrana osobných údajov.

    Vyhľadajte si otváracie hodiny Vašej predajne COOP Jednota Námestovo